Program – Netopýr
Program pro děti ZŠ – Netopýr
Cílová skupina | Základní škola 2. - 4. třída | |
Cíl vyučování | Nabytí vědomostí | biologie, pestrost potravy, způsob života, životní prostředí, ohrožení a opatření na ochranu a pomoc netopýra |
Zažít všemi smysly | Uvnitř: interaktivní výstava s dětskou trasou (15 stanic), poznávání druhů netopýrů, voliéra s netopýry, ruční práce a malování s tématikou netopýra, film, dětské hry. Venku: různé hry např. "Netopýr a můra", "Zkouška sluchu", stavba netopýřích příbytků. | |
Materiál | kvíz, kartičky o netopýrech se základními údaji, pásky na oči, baterky, potřeby na ruční práce a malování, preparovaní netopýři | |
Doba | 3 - 4 hodiny | |
Průběh | ||
20 min. | Přivítaní a představení | s průvodcem, seznámení s programem |
Úvod | k tématu " netopýr" (Co víte o netopýrech? Už jste nějakého netopýra viděli?) | |
Rozdání | kartiček s popisem jednotlivých druhů netopýrů (každý žák zobrazuje jeden druh netopýra) | |
30 min. | Prohlídka | výstavy Evropské centrum netopýrů (krmení netopýrů - pokud jsou netopýři ve voliéře) |
45 min. | Kvíz | Děti procházejí sami znovu výstavou a vyplňují kvíz |
30 min. | Společné posezení | v pedagogické místnosti muzea (15 míst) nebo v pedagogickém sále (33 míst), vyprávění o zážitcích, vyhodnocení kvízu, hra "Najdi 5 rozdílu" |
60 min. | Zábava | dle počasí a velikosti skupiny |
Netopýr a můra | Děti si vyzkouší, jak může netopýr lovit pomocí echolokace, a také zjistí, co je součástí jeho jídelníčku. | |
Zkouška sluchu | Přes trychtýř, který si děti samy vyrobí, si vyzkouší, jak slyší netopýr. | |
Výroba a malování | Výroba netopýra z tvrdého papíru nebo tvorba závěsných netopýrů. | |
Stavba netopýří budky | Děti s pomocí lektora postaví příbytek pro netopýra. Zároveň se dozví zajímavé informace o jeho ochraně. | |
15 min. | Závěrečné rozloučení | Zpětná vazba k jednotlivým aktivitám (hodnocení žáků přes „seď-stůj-skákej“), rozloučení. |